Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Търсят враговете на Борисов в ГЕРБ

СПОКОЙСТВИЕ: Премиерът знае, че никой не може да му пише ниска оценка, без да бъде хванат.
СПОКОЙСТВИЕ: Премиерът знае, че никой не може да му пише ниска оценка, без да бъде хванат.

 

АНКЕТАТА с оценки на министри, която направиха в групата на ГЕРБ миналата седмица, ще бъде подложена на графологична експертиза, казват депутати от управляващите. Опасенията им са, че така шефовете им ще знаят кой какво мисли, макар и анкетата да е обявена за анонимна.
"Че ще ни правят експертиза, е сигурно. Като си знам каква партия сме - как сме си подали оставките предварително, как ни убеждаваха, че няма нищо лошо в това да ни подслушват, как имаме отговорници по региони" - казват депутати.
Те дават пример с техен колега, за когото излезе информация, че писал петица на премиера и веднага бил принуден да дава обяснение защо и

побързал да се оневини, че бил сбъркал

"Как иначе ще знаят кой каква оценка е написал, ако няма експертиза?", недоумяват избраници. Според шефа на парламентарната група Красимир Велчев такова нещо няма.
"Само като видях, че на първо място стои премиерът, разбрах, че това е капан - разказа депутат. - Затова не си предадох анкетата" - казва той.
Тезата му е, че така или иначе по почерка след това ще се разбере кой какви оценки е дал.
"По-добре не давай нищо, отколкото след това да си имаш проблеми" - е логиката на много от депутатите.
"Никой не може да контролира кой какво е написал, нито да си направи извода кой каква оценка е дал на даден министър. Затова го направихме анонимно, за да са спокойни колегите и да бъдат обективни. Просто искахме да помогнем на премиера да разбере какви са отношенията между депутати и министри" - каза Красимир Велчев пред "168 часа".
Той заяви, че е наясно, че има и лични мотиви в поставянето на оценките, но от 100 души можело да се изгради и по-обективна представа. Засега Велчев не бил обсъждал анкетата с премиера Борисов, защото още не бил обобщил резултатите. Шефът на герберските депутати е категоричен, че анкетата не е повод да се говори за промени в кабинета. Според депутати от опозицията точно това е идеята и инструкцията за анкетата била спусната от най-високо място.
"Никой не трябва да се заблуждава. Чрез тази анкета премиерът ще си измие ръцете си и ще каже, че има недоволство от определени министри и затова ги маха. Той пак ще остане добрият, който се поддава на натиска - в случая на своите депутати. А всъщност пет пари не дава за тяхното мнение" - коментираха социалисти.
Гербери се скъсаха да обясняват пред всички медии, че "както винаги министър-председателят ще вземе най-правилното решение". Затова не било случайно, че Трайчо

Трайков получава най-ниските оценки

Герберите масово му написали единици и двойки.
"Станахме като в шоуто - кой сега е номер едно? Бойко Борисов е номер едно, а последен номер са Трайков и Мирослав Найденов" - казват депутати.
Страхът от графологична експертиза и последващи обяснения и нарочване е накарал част от герберите демонстративно да оставят листовете с анкетите си пред ръководството на групата. Макар и да са анонимни, но искали да има свидетели, че не са написали нищо лошо за Бойко Борисов.
Доста ниски оценки е получил и Цветан Цветанов. Най-масово му били писани четворки.
"Шестица заслужава само Господ, всички останали са за по-ниска оценка" - казват депутати.

 

Шпионски софтуер

АНКЕТАТА за министрите е втората, след като ГЕРБ даде инструкции всеки член на партията да си каже мнението за кандидатите за кметове преди три седмици. За да няма манипулация, щабът на ГЕРБ е разработил система, достойна за шпионските филми. С истинската информация разполага само щабът.
Първите 10 хиляди бройки бяха пуснати като линк по имейлите на членовете на ГЕРБ. Пълна засечка по айпи адреса на компютъра, от който е попълнен формулярът. От същия компютър не може да се изпрати втори път анкетата. Дори и да са сбъркали герберите. Вторият контролиращ фактор е, че от същия имейл и линк също не може да се отвори анкетата за втори път.
"Така спираме възможностите за манипулация. Нарочно е измислено. Иначе един човек, ако иска да прави проблеми на друг, щеше да влезе 100 пъти от един имейл и един компютър и щеше да даде недействителна картина на настроенията", обясниха от централата.
"Предвиден е начин за защитаване от манипулации. Имаме имейлите и адресите на всички наши членове и са взети мерки всичко да бъде коректно. След като се получат, всичко ще бъде систематизирано за всяка отделна област", коментира Александър Ненков от предизборния щаб.
"Това не е нещо сложно. Лесно се контролират нещата в интернет - всеки линк е активен само за един път. Така е и при регистрация в разни сайтове", коментира депутатът Доброслав Димитров.
Писмените анкети за кандидат-кметовете също можели да бъдат проверявани графологично както депутатските.

 

Търсят кой не е писал 6 на Бойко

МНОГО депутати не са писали отличен (6) в анкетата на Бойко Борисов. Това установи "168 часа" след разговори с народните представители от ГЕРБ. Аргументът за ниските оценки на премиера са серията от гафове на кабинета в последно време. Депутатите твърдят, че вече бягат от медиите, защото не знаят как да защитават глупостите, които твори кабинетът всеки ден.
"Не бъдете сигурни, че много от нас са дали отличен на премиера" - бе лаконичен депутат от ГЕРБ.
На мнозина вече им е писнало да замазват гафовете на кабинета. В неформални разговори те се възмущават от цирковете, които творят собствените им министри всеки ден. Затова в групата са се разбрали, че

ще коментират идеи на кабинета

само след като станат решения. Иначе групата влизала в капаните на правителството.
"То бълва всеки ден различни неприложими идеи. Ние трябва да ги коментираме, а когато експерти докажат, че са неприложими, ставаме за смях" - сърдят се депутат.
Мнозина са дали ниски оценки и на вътрешния министър Цветан Цветанов. Той е наказан заради историята с апартаментите му, които направили най-много за смъкване на рейтинга на ГЕРБ.
Като цяло групата е дала най-ниски оценки на министрите, с които най-трудно общува - Мирослав Найденов, Трайчо Трайков и Нона Караджова. Герберите отдавна са вдигнали мерника на първите двама. В групата са известни с това, че каквото и да им говорят депутатите, те нито приемат, нито предават.
Мирослав Найденов се оправда пред "168 часа", че и занапред няма да отговаря на

лобистки натиск и опити за далавери

Самият Трайков почти никога не общува с депутати от ГЕРБ.
Депутати се оплакаха, че много често министри лансирали свои решения, без да се съобразят с мнението на групата. Тогава герберите си отмъщавали и не им гласували решенията.
Напоследък управляващите на няколко пъти бламираха свои министри. Те гласуваха против идеята на Дянков за данък лукс, наскоро не подкрепиха мерките на Мирослав Найденов за борба с шапа.
Министри на свой ред също се оплакват от депутати, които невинаги стиковали проектозакони с министерствата им. Така се получавали конфузни ситуации, защото членове на кабинета били принудени да коментират депутатски идеи, без да са наясно за какво става въпрос.
Така или иначе, никога няма да се разбере реално кой как е оценен. Причината - анкетите събира лично премиерът и той ще обработи данните, за да се ориентира в ситуацията. Интерпретацията също ще се прави от него и в негова изгода, казват от ГЕРБ.

 

Мистерия какво точно оценяват

ГЕРБЕРИТЕ изобщо не бяха разбрали какво оценяват. Членът на Изпълнителната комисия на ГЕРБ Румен Иванов каза, че депутатите оценявали на какво ниво е комуникацията с отделните министри. Валентин Микев предположи, че са давали мнение за работата на членовете на кабинета. Повечето депутати също бяха разбрали, че дават оценки на министрите си. Зам.-шефът на парламентарната група Валентин Николов бе на друго мнение - оценявала се както комуникацията, така и работата на министрите. Отсъствието на въпрос над оценките още повече обърка депутатите.

 

Разузнават кой как оценява Изпълкома

ПЪРВАТА анкета в ГЕРБ отпреди 2-3 седмици бе с цел да се разбере кой как работи в Изпълкома на партията. Проучването бе сред депутати и областни координатори на партията. В тях имаше въпроси от типа - на кого първо се обаждате, ако имате проблем, с кого от ръководството обикновено споделяте и др.
"Анкетата бе с цел да се разбере какви оценки даваме на Изпълкома, а не толкова какви са ни идеите за кандидат-кметовете. Така или иначе, те ще бъдат посочени отгоре", коментира източник от партията.
Според него всички са били наясно, че ще се разбере кой каква анкета е попълнил. Затова много от депутатите си пратили анкетите от личните имейли.

ПОМОЩ: Красимир Велчев дава анкетите на Борисов.
ПОМОЩ: Красимир Велчев дава анкетите на Борисов.
АГИТАЦИЯ: Някои от министрите подсказали на депутати да им пишат добри оценки.
АГИТАЦИЯ: Някои от министрите подсказали на депутати да им пишат добри оценки.

Видео

Коментари