Камен Кичев съсед със сина на Огнян Дойнов
ЧОВЕКЪТ, който държи златната акция на държавата в "Лукойл-Нефтохим" - зам.-министърът на транспорта Камен Кичев, живее в един блок в с. Лозенец край Царево заедно със сина на Огнян Дойнов Росен. Двамата са участвали заедно в сделка, сочи имотният регистър. Камен Кичев, Росен Дойнов, Владимир Топенчаров (син на члена на изпълнителното бюро на БСП Владимир Топенчаров) и още около 40 лица заедно са продали трафопост на ЕВН в сграда от 5000 квадратни метра м в с. Лозенец. Трафопостът е продаден на 21 декември 2009 г. на "ЕВН България". Според закона инвеститорът или собствениците на сгради продават трафопоста, който ги обслужва, на енергоразпределително дружество.
"Имам апартамент в Лозенец, но не познавам нито Камен Кичев, нито Росен Дойнов. Виждал съм ги, но използвам този апартамент за почивка през лятото за ограничено време", коментира Владимир Топенчаров.
Строител на въпросното блокче е фирма "Подгор" ЕООД, която е собственост на панамската офшорка "Юротийм груп корп.". Камен Кичев е купил апартамента от 134 кв. м през 2007 г. за 57 хиляди лв. според декларацията му до Сметната палата.
По времето, когато всички
собственици на апартаменти
продават трафопоста на ЕВН, Кичев вече е заместник-министър на транспорта, но още не държи златната акция в "Лукойл Нефтохим" Бургас.
Тя привлече вниманието, след като премиерът Борисов публично обяви, че е скастрил Трайчо Трайков, че критикува "Лукойл", а в същото време министерството му държи златна акция.
"След като имаш представител в "Лукойл", трябва първо да отговориш на въпроса какво си правил ти през тези 2 години" - каза Борисов.
Проверка на "168 часа" установи, че макар да е на подчинение на Министерството на икономиката, зам. министър Камен Кичев е от транспортното министерство. Той е бил избран по предложение на Трайчо Трайков и одобрен от общото събрание на "Лукойл Нефтохим".
"168 часа" попита чрез Министерството на транспорта какво точно е направил Кичев, за да защити правата на потребителите на горива, какъв е мандатът му от правителството, с кого стикова решенията си и др. До редакционното приключване на броя нямаше отговор.
На въпрос на "168 часа" защо за представител на държавата е бил предпочетен човек от транспортното, а не от ресорното икономическо министерство, от пресцентъра на Министерския съвет не отговориха до редакционното приключване на броя.
Известната като златна акция официално се води като клас А и дава особени права на правителството и неговия представител. Тя е собственост на Република България и с нея Камен Кичев участва в събранието на "Лукойл Нефтохим", като може да свиква общото събрание, блокира приемането на определени решения, като не дава писменото си съгласие. Златната акция има
специални права
само до момента, до който е в ръцете на държавата. Ако тя я продаде, собственикът й не придобива същите функции.
Със златната акция кабинетът на Сергей Станишев успя за няколко месеца да замрази цените на горивата в края на 2005 г. Тогава бе подписан меморандум с рафинерията, че тя не може да увеличава печалбите си. По този начин се спря ръстът на цените за известно време, припомниха хора от предишното правителство. Разликата със сегашната ситуация е, че Станишев застана зад гърба на енергийния министър Румен Овчаров, докато в случая Борисов скастри Трайчо Трайков. На 23 март той дори не участва в преговорите с рафинерията. След пресконференцията стана ясно, че "Лукойл" ще преговаря само с вицепремиера Симеон Дянков и ще подпише меморандум с него.
"Спомням си, че когато бях министър, ръководството на рафинерията искаше нещо да продава, да правят нова структурна единица, но тогава използвахме правото, което ни дава златната акция, и блокирахме това предложение", каза Петър Димитров.
От думите му излиза, че ако държавата поиска, може да постигне много със златната си акция. И при положение че спазва принципите на пазарната икономика.
С тях скъпо, без тях още по-скъпо
Специалистите са категорични, че ако рафинерията наистина спре работа и започне масов внос на горива, цените ще се повишат още повече. Най-малкото защото добавената стойност, вместо да се създава у нас, ще остава в чужбина и освен това ще се плащат транспортни разходи, които в момента се спестяват. Вносът е бил изгоден, докато не е имало акцизни складове, твърдят експерти. Тогава този бизнес бил в сивия сектор и било естествено да е с по-ниски цени от произвежданите в рафинерията. С идването на кабинета "Борисов" бяха въведени акцизни складове, през които трябва да мине вносното гориво, там то се мери и се плащат акцизите. Именно тогава станало ясно, че този бизнес не е изгоден, докато работи рафинерията. След като се платят всички налози и транспортните разходи, то става по-скъпо от произвежданото у нас. Затова някои от вносителите искат акцизните складове да се премахнат и да се върне старият режим - през митницата. Ако се мине при
"подходящата смяна"
не се плащат никакви данъци, майтапят се депутати.
Заможен човек
Държащият златна акция от името на държавата зам.-министър Камен Кичев е заможен човек. Родителите му са му подарили два апартамента в София през 2005 и през 2008 г. Майка му според информационната система ДАКСИ е била съсобственик във фирма "Машиноекспорт трейдинг" за проучване на пазари и изследване на общественото мнение. Тъстът на Камен Кичев - Стефан Мутафчиев, е собственик на множество фирми, свързани с медикаменти и очната клиника на акад. Петя Василева. Жена му - Мирослава Мутафчиева, притежава аукционна къща.
При встъпването си в длъжност като заместник-министър Камен Кичев е декларирал два апартамента в София заедно с два гаража, право на строеж в столицата, както и жилища в с. Лозенец на морето, а жена му - в Банско.
Преди да стане заместник-министър, той е оглавявал клона на австрийските авиолинии в София. Освен това Кичев е имал земеделска земя край Созопол. Кичев е декларирал мотопед "Пиаджио веспа", 40 хиляди лв. в банки и в наличност и лизинг за автомобил в размер на 34 000 лв.
3 заплати гаранция
Според устава на дружеството "Лукойл Нефтохим" Бургас всеки представител в Надзорния съвет дава минимум тримесечното си възнаграждение като гаранция за качеството на работата си.
Какво ще стане, ако спре
В НАЧАЛОТО на седмицата Бойко Борисов обяви, че ако "Лукойл" излезе в 4-месечен ремонт, бюджетът ще изгуби 2 млрд. лв. и всички отиваме на кино.
"Не мисля, че коментарът е точен. Ако "Лукойл-Нефтохим" спре, това означава ли, че няма да се потребяват горива в страната - попита бившият финансов министър Пламен Орешарски. - Очевидно не. Очевидно ще се внасят, след като "Лукойл" не ги доставя, но върху тях също ще има ДДС. Не виждам повод за притеснения, от фискална гледна точка е безразлично дали горивата са от "Лукойл" или са внос. И в двата случая се облагат."
"Искам да успокоя премиера - дори "Лукойл" да спре работа, нищо няма да стане. Пазарът не търпи вакуум", каза лидерът на СДС Мартин Димитров.
Близки до рафинерията експерти казват, че в изказването на Борисов има логика, но негативният ефект от спирането й няма да е за бюджета, а за цялата икономика. Между 35 и 50 на сто от оборота на "Нефтохим" отива за плащания към доставчици в страната, към бюджета, НОИ и служители. При 6 млрд. лв. оборот е ясно, че спирането й ще лиши икономиката от милиарди.
Станишев живее в блок, изграден от Дойнов
КОМПАНИЯТА на Росен Дойнов - "Терра груп", е строител на комплекс "Магнолия", в който живее соцлидерът Сергей Станишев под наем. В един от последните си дни като премиер през юли 2009 г. правителството му взема решение златната акция в "Лукойл Нефтохим" Бургас да се държи от главния секретар на БСП тогава Евгений Узунов. Като такъв той участва в решенията на дружеството цяла година, без кабинетът "Борисов" да го освободи. Тогава той напусна парламента и се отказа от депутатското място заради възможен конфликт на интереси. Чак в средата на 2010 г. Генерала го заменя с Камен Кичев.
Проф. Огнян Герджиков, юрист по търговско право:
Държавата може да спре всяко неблагоприятно решение
ЗЛАТНАТА акция може да е многогласна, тоест притежателят й има правото на повече гласове от една обикновена акция. По този начин се блокира вземането на определен вид решения от страна на държавата. С тези гласове тя може да спре всяко неблагоприятно решение на общото събрание.
Това е смисълът на златната акция, но в България се шири голяма неграмотност и на всички нива има неразбиране по много въпроси. Аз ви казвам каква е практиката, не съм виждал тези златни акции.
Дори "Лукойл Нефтохим" да има 58%, ако аз имам златна акция, тя може и да е за 1 процент, но с нея ще имам много гласове. Обикновено тя се дава, когато държавата участва в общото събрание, но няма контролен пакет от акции.
"168 часа" категорично подкрепя министър Трайко Трайков в борбата му с монополиста на горива "Лукойл".
"168 часа" недоумява какви точно са шефовете на "Лукойл", за да могат да изискват присъствието или не на български министри на срещи с правителството.
"168 часа" пита премиера Бойко Борисов: На чия страна е в спора за горивата - на гражданите на Република България, които са го избрали, или на руската фирма "Лукойл"?
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха
-
Галерия Тайната история на господин Опасен Чар. "Умрял" спира да получава пенсия
"Истинските истории на гениалния измамник Илия Илиев са много по-невероятни от тези, разказани във филма "Опасен чар" с Тодор Колев", убеден е бившият следовател Александър Александров