Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

МИСТЕРИЯ: Не е ясно защо Дренска не е декларирала заемите към баща си пред Сметната палата.
МИСТЕРИЯ: Не е ясно защо Дренска не е декларирала заемите към баща си пред Сметната палата.
БИВШАТА депутатка от НДСВ Теодора Дренска и съпругът й Цанко са раздали около два милиона лева като заеми според доклад на комисията "Кушлев". Това уверява неин член. В същото време проверката установила, че семейството е декларирало за 2009 г. няколко пъти по-ниски доходи.
"Не е ясно
откъде Дренски са взели парите,
които раздават назаем" - коментираха ситуацията юристи.
В началото на седмицата стана ясно, че комисията "Кушлев" е запорирала сметките на фирмата на семейството "Евротръст консулт". Според депутатката това било заради стари задължения и запорът вече е свален.
Според хора от комисията "Кушлев" става въпрос за течаща проверка, която да разкрие откъде са порите, които бившата депутатка от НДСВ и съпругът и са раздавали като заеми.
За момента от комисията е установено несъответствие между данъчната декларация на Дренска и декларацията й до Сметната палата за 2009 г., съобщиха източници от комисията "Кушлев". Според едната декларация тя е дала заеми от 476 хиляди лв., а според другата няма нищо такова.
От комисията "Кушлев" заявиха, че не се излизали с официално съобщение за бившата царистка. Те не уточниха дали имат дело срещу съпруга й. Според данни на "168 часа" уведомлението до комисията е
подадено от Окръжната прокуратура в Благоевград
във връзка с дело срещу Цанко Дренски в местния съд.
Дренска има кредити от 486 лева, единият от които, за 130 000, е заедно с мъжа й. Тя твърди, че даваните заеми са от теглените кредити.
"Това е доста странно, защото никой не тегли кредит, за да даде заем" - коментират свързани с проверката.
Още по-странното е, че съпругът на бившата депутатка - бизнесменът Цанко Дренски, е декларирал пред Националната агенция по приходите, че е заемал на физически и юридически лица различни суми в общ размер от 1,467 млн. лв. Тоест заедно със заемите от 476 хиляди лв. на бившата депутатка семейството им е раздало малко под 2 млн. лв., според запознати с установеното от проверката на комисията.
Цанко Дренски по документи, събрани от комисията "Кушлев", е декларирал осигурителен доход от 55 521 лв. за периода от 1999 г. до началото на 2010 г. В декларацията си до НАП данъчната му основа за 2009 г. е 53 808 лв. Същевременно посочва, че е дал заеми в различен размер - на някои хора дори по 700 хиляди лв., на други по 20 хиляди лв. Комисията е установила, че Цанко
Дренски е придобил законно приходи за 194 562 лв. през проверявания период. Разликата между декларираните приходи и предоставените заеми е 1,7 млн. лв. според установеното в доклада на комисията.
Тя е сметнала, че предмет на отнемане е и имуществото, придобито от наследниците и заветниците на проверяваното лице и което е прехвърлено на роднини по права линия и за което няма доказателства за придобиване от законен източник на средства. Според комисията не е ясно откъде са се появили тези 1,7 млн. лв., раздадени като заеми. Комисията "Кушлев" се позовава и на опис на окръжната следствена служба в Благоевград, която е провела досъдебно производство срещу Цанко Дренски за внос на рапично масло от Гърция.
Освен теглените кредити самата Теодора Дренска е декларирала 80 хиляди лв. налични парични средства през 2009 г. Тя няма описани банкови влогове, нито вземания над 5000 лв. Единствените и приходи са били от заплатата на народен представител.
"Дала съм заеми на баща ми и на фирмата му, но те са от кредити, а мъжът ми работи от 1992 г. и е давал заеми през годините. Декларирал ги е чак сега, защото според новия Данъчно-процесуален кодекс вече е задължително да се опишат, а досега не беше", коментира бившата депутатка.



Теодора Дренска:
Заемите са за 18 г.

- Г-жо Дренска, какъв е случаят със запора на сметките ви, наложен от комисията "Кушлев"?
- За мен е ненормално една такава комисия да разгласява делата, по които работи, защото са класифицирана информация. Сметките не са запорирани. Имаше едно показно задържане на мъжа ми през 2005 г., след което го пуснаха. И чак след 2009 г. прокуратурата внесе обвинителен акт в Благоевградския съд. После е имало искане от комисията "Кушлев" съдът да запорира сметки и дружествени дялове на фирми до 1,9 млн. лв. Но ние нямаме такива пари по сметки.
- Давали ли сте заеми на баща си от 476 хиляди лв.?
- Давала съм на баща ми и на фирмата му заеми. Те са от кредити.
- И мъжът ли ви е дал 1,467 млн. лв. от кредити?
- Мъжът ми е в бизнеса от 1992 г. и не знам всичките му сметки. Тези заеми са за всичките тези години - кое, колко и кога е давал, не мога да кажа.
- Тогава защо чак сега ги декларира?
- Защото чак сега излезе новият Данъчно-процесуален кодекс. Той задължава да се декларират всички заеми. И ние като съвестни граждани сме си ги описали. Тези заеми не са от оня ден. В момента е в сила решението на Софийския апелативен съд, който постанови, че няма доказателства, че сме придобили средства от престъпна дейност. Затова са поискали да се запорират сметки и дялове до размера на сумата, за която се води наказателно дело срещу съпруга ми в Благоевград, а тя е 190 хиляди лв. Но там обвиняеми са още трима души и тя се разделя на четиримата общо. Мъжът ми е с най-малък дял. Дяловете на моята фирма не трябва да се блокират. Комисията "Кушлев" обжалва пред Върховния касационен съд решението. Предстои и ние да напишем жалба.

 

Синът с ямаха на 18 г.

СИНЪТ на Теодора и Цанко Дренски си е купил мотоциклет "Ямаха" за близо 13 хиляди лв. Към датата на закупуване - 14 март 2008 г. според служители от комисията "Кушлев" Михаил Дренски е току-що навършил пълнолетие и не са установили лични доходи за придобиване на мотоциклета.

 

8 г. мълча в парламента

ДОКАТО беше депутатка в 39-ото и в 40-ото Народно събрание, Теодора Дренска редовно бе обявявана от различни неправителствени организации за една от най-мълчаливите. Царистката твърди, че е участвала в изготвянето на законите в комисиите, както и при обсъждането в парламентарната група. Дренска бе известна в 39-ото Народно събрание като част от групата около Пламен Панайотов - т.нар. панайотки. Те бяха завършили право и бяха от неговото обкръжение.

 

Теодора Дренска бе спрягана за много дипломатически постове в края на мандата на тройната коалиция. Тя бе посочена за политически съветник в мисията в Дъблин, Ирландия. Такъв пост не е съществувал, допреди кабинетът "Станишев" да го измисли. В края на краищата правителството на Бойко Борисов спря всички назначения на Станишев в последния момент.

 

Съдружие с Велчеви

СПОРЕД Търговския регистър на 5 октомври 2010 г. районният съд в София е наложил запор върху дружествените дялове на фирма "Евротръст консулт" ЕООД на Теодора Дренска до 1 954 773 лв. Неясно защо запор върху дружествените дялове на другата й компания - "Грийн пауър проджектс", в която е съдружничка със съпругата на Милен Велчев Симона няма. След това Софийският градски съд е отменил запора, но комисията "Кушлев" обжалва пред Върховния касационен съд решението. Очаква се в скоро време той да се произнесе окончателно по казуса с Теодора Дренска.
От Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, са поискали запор и върху прословутия мерцедес на Теодора Дренска, както върху мотора на сина й, върху дружествените дялове на фирмите на мъжа й "Дренски екс-90", "Легис консулт - ЦД", на свекърва й Гица Дренска в капитала на "Сън форс". Комисията е поискала запор върху вземанията на семейството от всички физически и юридически лица, към които са декларирали заеми, както и смята, че трябва да бъдат запорирани всички банкови сметки на фамилията.

 

В тефтерчето на Красьо Черничкия

ТЕЛЕФОНЪТ на Теодора Дренска бил в тефтерчето на плевенския бизнесмен Красьо Черничкия. Тя призна пред местни журналисти, че са се чували 2-3 пъти, но не си спомни за какво. Не било във връзка със съдебната система. Познавали се случайно. Един ден пила кафе в София с Милен Велчев, Красьо дошъл и Велчев ги запознал.
"Не мога да разбера защо така избирателно се вадят отделни имена и се пускат в общественото пространство със странни обвинения", каза Дренска.
Красьо Черничкия е бил един от многото помагачи в предизборната кампания на НДСВ в Плевен. Не си представям как този младеж е можел да кадрува в съдебната система.

 

Цанко Дренски бе задържан през 2005 г. по подозрение за контрабанда и укриване на данъци, но бе пуснат от съда. Магистратите са го пуснали срещу парична гаранция от 2000 лева, не му е наложена забрана да напуска страната. Заедно с него са освободили и други двама души, арестувани с него.

 

Изучи европейското право

ПРЕЗ втория си мандат като депутат Теодора Дренска изкара магистратура и по европейско право. В тройната коалиция народните представители на НДСВ не влизаха така редовно в залата, както по времето на царя. Затова Дренска намери време и да се изучи. След края на втория си мандат регистрира две фирми, като се опитва да навлезе в бизнеса с пречиствателни станции. Тя стана единствен представител на италианска компания за внос на такива в България.

Цанко Дренски
Цанко Дренски