Натискат ни да изкупуваме тока от "Белене"
Има натиск от Русия българската страна да изкупува всичкия произведен ток от "Белене". Сделка за АЕЦ-а ще има, но при нови условия, довериха запознати с разговора между Бойко Борисов и шефа на "Росатом" Сергей Кириенко, който се проведе след бурен скандал на 30 ноември. Според гербери руснаците ще приемат да преразгледат инфлационния индекс, с който се оскъпява централата от 3,9 млрд. евро на 6,4 млрд. Максималното оскъпяване, до което ще се стигне, ще е малко над 5 млрд. евро. Другата отстъпка, която Русия ще направи, ще бъде признаване на вложените от България 2 млрд. лв. в проекта. Досега от Москва твърдяха, че инвестициите ни били незначителни. Участията на компаниите от България, Русия и Западна Европа все още не са уточнени. Това ще стане ясно догодина, когато ще се разбере кой с какви пари ще влезе в проекта, заяви запознат с преговорите. Проблемът е, че руснаците искат да изкупуваме всичкия произведен ток. Така на практика рискът за частните инвеститори клони към нула и остава изцяло за държавата, ако не намери пазари за него. При това положение
частниците само ще печелят
от проекта, а рисковете ще носи държавата.
"На срещата е потвърдено, че реакторите са готови и всеки момент могат да дойдат. Договор ще има доста преди март", заяви пред "168 часа" запознат с разговорите.
В БСП бяха в шок. Те са категорични, че в споразуменията на тройната коалиция никъде не е фиксирано с каква инфлация ще се работи. Затова руснаците използвали намалението и ползвали най-високите индекси. Бивши управляващи смятат, че подобни неизгодни договорки не е имало от времето на войната. Кабинетът ще допусне Русия да има голям дял в проекта, като й е гарантирал, че ще изкупува всичкия ток от "Белене". След няколко години руснаците ще продадат своя дял за около 5 млрд. евро, а ние ще плащаме като попове, твърдят от левицата. За разлика от тях в Синята коалиция бяха във възторг от Бойко Борисов. Първоначално той отказа среща на Кириенко, докато руснаците не си признаят, че са ни
излъгали с инфлационната надбавка
Вместо да се види с него, премиерът предпочете да открие пътя край Бяла.
След срещата управляващите бяха във видимо приповдигнато настроение. Десните в неофициални разговори споделяха, че масираният им натиск срещу руските сделки е дал резултат. Разбира се, в кабинета ще са изключително внимателни при договарянето на детайлите, тъй като знаят, че експертите при предишното правителство са в основата на гафовете.
Ако на ниво неофициални разговори вече има пробив за "Белене", съвсем не така е с проекта "Южен поток". Преди дни Бойко Борисов и Владимир Путин заедно присъстваха на подписването на споразумението за създаване на съвместна компания. Тя трябва да подготви всички документи за изграждането на газопровода. Уж Борисов се похвали, че печалбите от него ще са грандиозните 2,4 млрд. долара годишно, след което стана ясно, че в най-добрия случай те ще са десет пъти по-малки. Дни след визитата на Путин проектът е в точка на замръзване.
"Готвим предпроектно проучване, което ще е готово до март. Тогава ще решим дали да участваме в проекта. Таксите трябва да са такива, че да направят проекта смислен", заяви пред "168 часа" министърът на енергетиката Трайчо Трайков.
Излиза, че след като премиерът обяви колко е изгоден проектът, как всички проявяват интерес към него, кабинетът сега отново започва да проучва дали да участваме, или да се откажем.
Основният препъни камък е, че кабинетът не е съгласувал проекта с Еврокомисията. В Брюксел бързо разбраха, че правителството ни не може само да се справи с Москва и поставиха
неизпълнимо условие
пред "Газпром" - да даде достъп на трети страни до газопровода на наша територия. Навсякъде в Европа газовият монополист отказва подобен достъп. Ако имаше такъв, нямаше да я има газовата криза в Украйна. Тогава всеки ще може да ползва чужди газопроводи в случай на подобна ситуация. Затова "Газпром" по никакъв начин не разрешава да се ползват тръбите му.
Така проектът отново е в точката на замръзване, защо от Москва отказват да приемат условието на Брюксел, а ние като страна член няма как да не се съобразим. Очевидно вбесен от тази ситуация, Бойко Борисов обвини Брюксел, че не прави нищо, за да стартира конкурентния проект "Набуко".
Генерала е наясно, че Турция волно или неволно блокира този газопровод. Това стана ясно, след като миналия месец премиерът Реджеб Ердоган каза, че
някога в бъдещето може да има такъв проект
Ясно е, че южната ни съседка не иска да се кара с Русия. Турските инвестиции там са за десетки милиарди евро и това е огромен пазар за турските стоки.
"Повярвайте, Ердоган няма да рискува всичко това заради "Набуко", заяви запознат с проблема. Според него страната ни е в окаяно положение пред Москва: "Ако изнервим руснаците и те започнат да се държат арогантно, отсега се обзалагам, че ще се случат няколко неща. Първо, много е вероятно "Нефтохим" да излезе отново в дълъг внезапен ремонт. В бюджета няма да влязат милиони левове от акцизи, което ще отвори огромна дупка и кабинетът ще е докаран до истерия. Второ, нищо чудно тази зима да ни застигне лек вариант на газовата криза в Украйна. Нямаме никакви алтернативи - няма откъде да купим газ. Дори с Гърция вече няма как да се разберем, след като спряхме нефтопровода "Бургас-Александруполис", и заради това там са ни бесни."
ПЕТЯ МИНКОВА
Пак сме в руско менгеме
"Газпром" ни държи в менгеме и с допълнителното споразумение за доставки на газ. От "Булгаргаз" потвърдиха пред "168 часа", че част от тях са според клаузата "вземай или плащай". Тоест, ако България не купи договореното количество през годината, е принудена да го плати. Според газовото дружество всяка година страната трябва да купи 2,5 млрд. куб. м газ, от които 2,25 млрд. куб. м задължително.
"През 2010 г. очакванията са закупените количества да бъдат по-малко от подлежащите на заплащане съгласно клаузата "вземай или плащай". Въпросът с неприетите, подлежащи на заплащане количества ще бъде решен аналогично на предходните години", казват от "Булгаргаз". Досега се решаваха с преговори и извиване на ръце от страна на Русия.
Проблемът е, че тази клауза дава прекрасен коз на руснаците да ни държат в шах по всяко време - достатъчно е да ни припомнят колко години не сме си плащали заявените количества. От "Булгаргаз" не казват каква е сумата, но по неофициална информация тя е десетки милиони.
Прогнозите на герберите са, че заради цялата тази безизходица кабинетът ще прокара "Южен поток" през Еврокомисията. Затова в правителството се концентрират върху устава на компанията, която ще готви проекта. По неофициална информация Бойко Борисов се е преборил кабинетът да участва с трима души в нея, а руската страна - с двама. Част от точките в устава ще се решават с мнозинство, а други - 50 на 50. В ГЕРБ отсега се притесняват, че руснаците прекалено лесно са се съгласили ние да имаме повече хора в компанията.
"Само дано някой от тях вече да не е убеден русофил", надяват се в ГЕРБ.