Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ДОСТЪП: Осигуряването на резервирана мощност също се заплаща, казват от ЕРП-тата.
ДОСТЪП: Осигуряването на резервирана мощност също се заплаща, казват от ЕРП-тата.

Тихомълком покрай голямото увеличение на тока от ДКЕВР са приели решение стопанските организации да плащат за ток, дори когато по електромер няма отчетена консумация на електроенергия, научи “168 часа”.
Куриозното е, че нововъведението е засегнало не само малки и средни предприятия, а и нестопански организации, оплакват се потърпевши.
Така от скандалната добавка са пострадали не само фирми, а
 и училища, общини
 и други обществени организации,
става ясно от сигнали до редакцията на “168 часа”.
Такъв е случаят с училището и кметството в с. Гложене.
“От август започнаха да ни начисляват по 66 лева на месец по неизползвана от години партида за електроенергия, като казват, че това се прави на основание, че сме юридическа организация”, обяснява Данка Василева, директор на ОУ “Йото Врачев” в село Гложене.
“Притесненията сап ни големи, защото и без това сме на минус с бюджета на училището. Не смеем да я закрием, защото
повторно откриване струва 800-900 лева
Затова ще помолим, ако е възможно, да ни намалят мощността”, допълва тя.
В тази връзка потърсихме коментар и от енергийни експерти.
“Аз също съм виждал как на малки фирми начисляват сметки, без да са имали никаква консумация. Пълен абсурд е, а парламентът и правителството бездействат. Не мога да разбера и как ДКЕВР си позволява да търпи подобно безобразие, защото досега с различните такси, които са въвели, и с плащанията за консултанти по 5-6 хил. лева на ден, електроразпределителните дружества по най-скромни сметки са източили 1,5 - 2 млрд. лева от потребителите”, споделя енергийният експерт доц. Минчо Христов.
“Преди 6 години като член на парламентарната комисия по енергетика успях да прокарам чл. 120 в Закона за енергетиката, който забранява въвеждането на такса електромер. Сега господата от електроразпределителните дружества, които са пабсолютни монополисти, се опитват да я върнат под друга форма”, допълни още бившият депутат.
“Категорично
няма законово основание да се прави подобно нещо,
тъй като принципът е да се плаща само услуга, която реално си получил, и то безспорно измерена като качество и количество. Няма такова решение на ДКЕВР и тази практика е свидетелство за пълна анархия в ценообразуването”, възмущава се Георги Христов, енергиен експерт от движение ДНЕС.
“В този смисъл не може да бъде оправдание и разполагаемата мощност, достъпът или текущата поддръжка на съоръженията, тъй като присъединяването към електрическата мрежа е еднократен акт и се заплаща с такса. Много са им сладки тези приходи на ЕРП-тата, защото
трупат печалба
 от закрепостените потребители
Вече има 7 добавки към цената на електроенергията и даже начисляват пари за собствените си несъбрани вземания. В тази връзка попитах и председателя на ДКЕВР кой е виновен за несъбраните вземания, та да товарят потребителите с тях?!”
“Държим се като рая и затова електроразпределителните дружества си правят каквото искат. Въпреки че ситуацията се влоши до крайност, никой не протестира. Нещата заприличаха като в онзи анекдот, където двама българи ги водят на бесилото, па единият побутнал другия: “Мълчи, да не стане по-лошо."
Как може да плащаме за нещо, което не ползваме?!
Това е все едно да ти кажат, че дължиш пари заради това, че има магазин близо до дома ти”, казва и инж. Димитър Костов, енергиен експерт на ВМРО. “Още когато са разделили цените на няколко компонента, са намерили формален повод да въведат плащане, без да има реална консумация и ползване на услугата. Така благодарение на триковете с въпросните отделни пера в сметките за ток с колеги сме изчислили, че и последното драстично увеличение с 13% на практика излиза много повече”, пресмята специалистът.
“Ако трябва да се изразя образно, заявяването на мощност е като капарирането на стока, която ще получиш. Защо ако някой си е резервирал например 10 мегавата мощност, друг да трябва да плаща необходимите инвестиции за това? Има си решение на ДКЕВР от 1 юли да се плаща такса мощност и пренос от стопанските организации по така наречените “неактивни” партиди. Всъщност на практика няма неактивни - те са неактивни партиди, но не са закрити и затова трябва
да се предприемат действия да се закрият
Начисляването на такса за резервираната мощност е европейска практика, а наше задължение по закон е да закрием партидите, които не ползваме”, обяснява Мария Дойчинова, директор на “ПР и комуникации” в “ЧЕЗ България” пред “16п8 часа”.
“Ако в посочените от вас случаи с училището и общината в Гложене се касае за грешка, ние сме готови да я коригираме. ЕВН събират тези средства от повече от година, а ние даже сме закъснели”, изразиха още готовност от дружеството.

Арестуваха инкасатори на ЧЕЗ

Организирана престъпна група за манипулиране на електромери с цел укриване на реално консумираната електроенергия е неутрализирана от служители на отдел “Криминална полиция” и отдел “Разследване” на Главна дирекция “Национална полиция”. Операцията е проведена във взаимодействие с представители на ЧЕЗ и под ръководството на Специализираната прокуратура.
На 15 септември в столицата в момент на извършване на манипулация на електромер в търговски обект са задържани двама от групата. Други двама са задържани в офис на ЧЕЗ. Трима от заловените - В.С. (46 г.), М.П. (38 г.) и А.Л. (40 г.) са действащи служители на електроразпределителното дружество, занимаващи се с отчитане на консумираната електроенергия. Четвъртият - С.П. (37 г.) е бивш техен колега.
Работата по случая започнала в началото на годината, когато в Главнатап дирекция постъпил сигнал за престъпната дейност. В хода на оперативните действия било установено, че участниците в групата са осъществявали контакти с клиенти на електроразпределителното дружество, стопанисващи предимно търговски обекти с голям разход на електроенергия. Срещу съответно заплащане те въздействали многократно върху електромерите или некоректно вписвали данни за отчетената консумация, с цел укриване на реалното потребление. По този начин са генерирани големи загуби за ЧЕЗ.
В електроразпределителното дружество дял от 33% има и българската държава. В деня на операцията са извършени процесуални действия, при които на адреси в столицата, от автомобили и от задържаните са иззети над 200 електромера, над 1100 пломби за електромери, множество холограмни стикери, пломбажни клещи, матрици за пломбажни клещи, типови ключове за елтабла, документи, мобилни телефони, пари и други вещи. Действията по разследването продължават.