Само трима владици приемливи за нов патриарх
Скандалът с досиетата на висшия клир на Българската православна църква стесни кръга на претендентите за патриаршеската корона до трима. Това са Пловдивският митрополит Николай, Ловчанският - Гавриил и Доростолският Амвросий.
Шансът им да участват в битката за ръководител на Църквата бе предопределен от това, че тези владици са с неопетнено име. Те не са вербувани през 70-те и 80-те години като сътрудници на комунистическите тайни служби. Докато техните 11 събратя митрополити, според богослови, нямат моралното право даже да помислят да участват в надпреварата, тъй като Комисията по досиетата ги разкри като сътрудници на тайните служби. Работили са като агенти на Шести отдел на ДС, който отговарял за борбата с политическата диверсия. Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон даже е бил назначен със заплата като щатен служител на ДС, освен че е отговарял за духовното обгрижване на емигрантската общност.
“Агентурната дейност на болшинството митрополити - почти целият Синод,
де факто разчисти пътя
на бъдещия наследник
на патриарх Максим,
тъй като той е в напреднала възраст - 97 години", коментира за "168 часа" доц. архимандрит Павел Стефанов. (Интервюто с него четете на 13-а стр.).
На обратното мнение е игуменът на Клисурския манастир архимандрит Антим: "Грозно е, при положение че Дядо Максим е жив и здрав и служи достойно, да се мисли за нов патриарх."
Независимо от дискусията в богословските и църковните среди темата за бъдещ патриарх, въпреки добрата кондиция на председателя на Светия синод дядо Максим, Господ да му дава здраве и дълъг живот, става актуална, защото заради лошото име на Синода страда и реномето на Църквата. Според проучване на социолога Юлий Павлов, заради скандалите Църквата е загубила 10% доверие за месеци.
Очевидно с най-големи шансове и безспорен морален авторитет е Ловчанският митрополит Гавриил. Той отговаря на всички изисквания да заеме най-високата църковна длъжност. Има навършени 50 години. Кара по-строго от обикновеното монашество - по светогорски образец. Не е ял месо от началото на седемдесетте години, когато се е постригал. Няма уклон към лимузини и скъпи бижута и не е сътрудничил на ДС.
Управлявал е епархия като митрополит повече от 5 години. Отличава се с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред. Тези изисквания са визирани като задължителни за патриарх в Устава на БПЦ, приет от Шестия църковно-народен събор в края на 2008 година в Рилската света обител.
Като сериозен актив се отчита, че като епархийски митрополит, който е апостолски приемник и управлява духовната, църковната и административната власт в Ловчанска епархия, митрополит Гавриил през дългите години "вярно служение на Църквата" е осъществявал в пълнота йерархическата власт в делата на вярата и нравствеността. Както и в свещенодействие и пастирска грижа.
Тези изисквания
също са залегнали
като задължителни
в Църковния устав
От особено значение за избора на ловчанския владика ще се окаже неговата богословска специализация в Московската духовна академия, където работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим. Получава научното звание "Доктор на богословието".
Светият синод е гласувал пълно доверие на архиерея, след като миналата година единодушно го избра за ръководител на Културно-просветния отдел към Висшия управителен орган на Църквата. Този отдел ще изготви стратегия за духовна просвета, катехизация и култура на БПЦ. Както и на учебни програми, за да бъдат постигнати стратегическите цели и практическите задачи на БПЦ в областта на православната катехизация и православното религиозно образование.
През годините на разкола Гавриил се изявява като ревностен защитник на каноничната Българска православна църква против действията на т.нар. алтернативен синод на Инокентий. Изряден монах и свещенослужител, чиито
духовен потенциал и енергия
са оценени от капацитети
на богословските науки
в България и зад граница. Критиките са от свещеници от София- митрополитът служел по руската църковна традиция, а не по гръцката, както е прието. Носел руска корона и руски одежди. Изявленията му по светските въпроси се отличават със задълбочено познаване на материята, здрав разум и православна смиреност. Той потуши скандала с неясната позиция на БПЦ по въпроса за ражданията инвитро. Позицията на църквата ни е хуманна, напредничава и християнска и бе формулирана от Гавриил.
Друг достоен наследник на Светейшия определено е Пловдивският митрополит Николай. Той е най-младият митрополит и отговаря за най-голямата епархия в Църквата - Пловдивската. Единствената пречка пред младия владика би се оказала неговата възраст, навършени 42 години. Докато в Устава на БПЦ в глава четвърта "Патриарх" е записано кандидатът да не бъде по-млад от 50 години.
Очаква се само заради участието на митрополит Николай при един бъдещ избор да бъде предложена промяна в Устава и да отпадне изискването за долна възрастова граница за патриарх, научи "168 часа" от свой източник в синодалната палата. Вече има такива индикации за корекция в Устава, уточнява той.
Активността на пловдивския владика през последните дни показва отношението му към случващото се в Църквата и ясно изразената му амбиция да оглави църковната институция при един бъдещ избор, смята епископ от София. Според него амбицията на висшия духовник имала покритие - качества, възможности и авторитет не само в църковните среди, но и сред представители на местната изпълнителна власт- кметове, общински съветници.
Митрополитът
е представител на
младото поколение
български епископи
Разбирал и приемал като свои проблемите на вярващите и на невярващите, като заедно търсели начини за решаването им. Според богослови Николай има ясна визия за бъдещето на БПЦ. Като плюс на владиката, "усърден български митрополит", са постиженията в неговата епархия- мащабен строеж на църкви и параклиси, ремонтиране и възстановяване на забележителни манастири, обновяване на свещенството в епархията. Категоричното мнение на Дядо Николай по дискусиите за заемането на патриаршеския престол гласи: "Този въпрос не го решават хора, а Свети дух".
Плюс на Николай Пловдивски били и ясната му визия за отношения между Църква и държава, Църквата и социалният ред и мястото на Църквата в обществото. Именно това виждане отговаряло на изискванията за активен митрополит, който строял както своята епархия, така и БПЦ. Всички тези действия на владиката Николай, според преподавател в Богословския факултет, изграждали
един светъл и
привлекателен образ
на български епископ
и митрополит с надежда за по-нататъшна усърдна църковна и народополезна дейност.
Николай Пловдивски служи много отдадено и въодушевяващо. Неговите литургии и проповеди са истинско удоволствие за вярващите хора. В тях се усеща истинска вяра, което е много важно за един духовен пастир.
Често пъти е укоряван заради слабостта си към луксозни вещи и автомобили. Макар че очакванията на част от обществото владиците да изглеждат като бедни роднини са прекалени.
Защо един министър да може да носи часовник за 20 хиляди лева, а владика - не?!
Негово Високопреосвещенство ще влезе в историята на българския театър с това, че малко след избора му за митрополит спря постановката "Лазар и Иисус". Мотивите му са, че авторът Емилиян Станев бил обсебен от Сатаната,
а неговите текстове са като
отрова в чаша вода. Николай
заклейми и концерта
на Мадона в София
Тъй като е без досие в ДС, шанс да стане патриарх има и Доростолският митрополит Амвросий.
70-годишният архиерей е от две години на митрополитския пост. В този случай той няма необходимите пет, които се изискват за кандидатите за патриарх. Затова пък Дядо Амвросий е един от най-уважаваните български митрополити, особено след отсъствието на името му в списъка на доносниците. По образование той е физик. Дълги години е работил в Металургичния комбинат "Кремиковци". В годините на безверие той спазвал постите и редовно се черкувал. Докато един ден любовта към Бога се оказва по-силна от тази към физиката. И младият тогава Амвросий приема монашеството през 70-те години в Клисурския манастир. По-късно завършва и Духовната академия.
Както митрополитите Николай и Гавриил, така и Дядо Амвросий се ползва с доверието на патриах Максим. Има уважението и на своите духовни събратя, Високопреосвещените митрополити. А в Доростолската епархия е почитан от паството си, както и от свещениците и гражданските власти. Архиереят е достоен наследник на покойния Доростолски митрополит Иларион, тъй като е смирен, истински монах, споделят членове на Епархийския съвет в Силистра.
Митрополит Амвросий има тежката задача, възложена от Светия синод, да изготви вариант на окончателно становище относно дейността на митрополитите, обявени от Комисията по досиетата като агенти.
Аут за митрополитите с картончета
Като крайно компромисен вариант в битката за патриарх може да се включат и митрополитите с агентурно минало, които не са писали доноси, твърдят запознати с църковните дела. Това били Йоаникий Сливенски, Неофит Русенски и Игнатий Плевенски. Техният плюс бил, че не са се упражнявали в писателско творчество в жанр "доноси".
Владиците с картончета от ДС имат желязно лоби в парламента. Плътно зад Дометиан Видински са депутатите от БСП. Като най-отявлен негов лобист е бившият МВР шеф Михаил Миков.
Скандалите около църковните имоти в добричкото село Рогачево, свързани с името на Кирил Варненски, едва ли ще са пречка той да очаква всестранна подкрепа от депутатите от Варненския регион. "Клеветят ме, защото се противопоставих да продам земята на безценица", опонира владиката пред "168 часа". Положителен атестат за него са създаденият Обществен комитет "Православни ценности", който единствен в страната издейства изучаването на религия в училищата на Добричка, Варненска и Шуменска област.
Нов момент в борбата за патриаршеската корона било включването на представители на светската власт, които подкрепят претендентите. Духовници се опасяват, че депутатското лобиране за всеки кандидат може да доведе до нов разкол в Църквата. Те са притеснени, че ефектът от тази намеса в църковните дела може да бъде негативен в посока удовлетворяване на лични бизнес интереси на политиците. На среща на православните сдружения във Варна неотдавна директорът на фондация "Покров Богородичен" Пламен Сивов съобщи внушителна сума, на която се изчисляват върнатите от държавата църковни имоти за 4,3 млрд. евро. Значителни постъпления в евро се очаквали и по линия на еврофондовете. По думите на Сивов Църквата представлявала миниикономика, която се управлява неефективно. Никой в България не знаел какво влиза и какво излиза от тази "черна кутия".
Българската православна църква е в челото на списъка на църкви, които не правели никога отчет, споделиха експерти. Тази практика трябвало да се прекрати. Усетили именно тази слабост, политиците търсели властови механизми за вписване в борбата за разпределение на църковните имоти.
Доц. архимандрит Павел Стефанов, преподавател по История на БПЦ: Време е патриархът да се оттегли
- Доц. Стефанов, защо смятате, че сценарият с досиетата на митрополитите идва в подходящ момент - борбата за патриаршеския престол.
- С отварянето на досиетата битката за патриаршеската корона започна. Случайности няма . Случайностите са за елементарните хора. Ето че патриархът е в пределната възраст - 97 години. Не искам да го обиждам, но вече е време да се оттегли. Въпреки че е пожизнено служението му. Да не се заблуждаваме, генетиката си е казала думата. И картината се променя - на високи обороти започва борбата за патриаршеския престол. Компрометираните 11 митрополити с досиета, колкото да им е мъчно, щат не щат, трябва да напуснат битката. Остават трима кандидати за бялото патриаршеско було.
- Кои са тези кандидати?
- На първо място, Пловдивският митрополит Николай тръгва с много хъс. И устрем. Колкото и да не го издава. Неговият проблем е, че няма право да се кандидатира, защото според Устава няма необходимата възраст - 50 години. Вторият е Доростолският митрополит Амвросий. Той има тъмно петно в биографията си, тъй като е бил в разколническия Синод. Но се е разкаял и отново е приет в каноничния Синод. Нищо не е написал като проповеди, като богословски трудове. Амвросий управлява епархията само на книга, тъй като функциите му са иззети от един влиятелен поп. За мен най-силният кандидат е Ловчанският митрополит Гавриил. Но при него има нещо, което ме смущава - митрополит Гавриил е възпитаник на руска монахиня - Мария Докторова и се възприема като проруски настроен. Иначе е много умен, с добри административни способности. Умее да говори добре. В момента строи голяма катедрала в Ловеч. Така че Дядо Гавриил управлява една хубава епархия. И най-важното, той се мъчи да я поддържа.
- Има ли такива кандидати, които са проиграли шансовете си, тъй като са били агенти на ДС?
- Има, разбира се. Много добър евентуален кандидат бе Русенският митрополит Неофит. Но той има и здравословни проблеми. Дай Боже, да оздравее. Чувам от много места, че е с нестандартна сексуална ориентация. Дано не е вярно. Иначе Неофит е подготвен да стане български патриарх, когато се наложи. Той е незаменим литургист. Но бремето, за което говорих, не говори добре за него. Другият подходящ за поста е митрополит Дометиан Видински. Но той отива вече към 80-те години. Такъв едва ли ще избере Църковно-народният събор, когато се наложи. Освен това Дометиан направи през последните години доста гафове.
- Какви?
- Аз съм от хората, които не мълчат. В очите на владиката съм му казвал, че подкрепя открито секти, участва на техни събрания. Благославя сектантите. При тази критика Дометиан побесня. Това не е добре за един монах. Явно възрастта и при него си е казала думата.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха